Refakat Politikamız
22 Ağustos 2023

UNUTMAYINIZ, HASTANIZIN SAĞLIĞI SİZİN İÇİN OLDUĞU KADAR BİZİM İÇİNDE ÖNEMLİDİR. LÜTFEN AŞAĞIDA BELİRTİLEN KURALLARA UYUNUZ….

Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilir ve uygun görmesi durumunda bir kişi refakatçi olarak kalabilir. Hasta mahremiyeti açısından, erkek hastaların yanında erkek refakatçi, bayan hastaların yanında bayan refakatçi tercih edilir. Refakatçi olarak;

1.Adınıza düzenlenmiş refakat kimlik kartlarını sürekli olarak yakanızda takılı tutunuz.

2.İstirahat edebilmeniz için hasta odalarında bulunan refakatçi koltuklarını kullanınız.

3.Hekim ve hemşire direktifleri dışında hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmayınız.(hastanızı

hastane dışına çıkarmak, hasta yatağını değiştirmek, yiyecek içecek getirmek ve hastaya vermek gibi.)

4.Refakat kartınızı göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanabilirsiniz.

5.Hastanız ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman servis hemşiresine haber veriniz.

6.Zorunlu durumlar dışında hastanızın yanından ayrılmayınız.

7.Hasta odaları, balkonlar, koridorlar başta olmak üzere kapalı alanlarda tütün ve alkollü içeçekler içmeyiniz. Aksi halde cezai işlem uygulanacaktır.

8.Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmayınız, gürültü yapmayınız.

9.Hastaneye ait eşya ve malzemeleri düzenli kullanınız ve temiz tutunuz. Hastane malına zarar vermeniz halinde, zarar sizden karşılanacaktır.

10.Hasta odalarında bulunan televizyon vb. cihazları başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanınız; doktor vizite saatlerinde kapatınız.

11.Refakatçi değişikliğinin zorunlu olması halinde durumu klinik sorumlu hemşiresine bildiriniz.

12.Taburculuk sonrasında verilen refakatçi kartlarınızı kat sekreterine iade ediniz.

13.Refakatçi kurallarının ihlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu gözden geçirilir, hasta ve hastane ile ilişkisi kesilir.

14.Özellikli hasta gruplarının (Bulaşıcı hastalığı olan hastalar, Enfeksiyonu olan hastalar, Bağışıklık sistemi bozuk hastalar, Doktorunun ziyarette sakınca gördüğü hastalar) refakatçileri el hijyeni, koruyucu ekipman kullanımı, odaya giriş ve çıkış kuralları konusunda çalışan sağlık personelinin eğitimleri doğrultusunda kurallara uymalıdır.

VERDİĞİNİZ DESTEK VE GÖSTERDİĞİNİZ UYUMDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDER

“SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ”